Najnowsze wpisy

Komunikacja niewerbalna – co zrobić, aby inni Cię polubili

 

Komunikacja niewerbalna – co zrobić, aby inni Cię polubili

W tym artykule pt. “Komunikacja niewerbalna czyli co zrobić aby inni Cię polubili?” Dowiesz się jakie techniki perswazji możesz stosować, żeby nawiązać dobre relacje z potencjalnym klientem.

Efekt aureoli, efekt szatański: W ostatnim artykule (który ukazał się na naszym blogu) temat pierwszego wrażenia został dogłębnie opisany przez Ewę.

Dla przypomnienia: wyróżniamy dwa efekty pierwszego wrażenia- efekt aureoli i efekt szatański.

Link do artykułu: https://adeszkolenia.com/pierwsze-wrazenie-w-biznesie/

Dobre emocje, które wzbudziłeś w drugiej osobie powodują łańcuch pozytywnych skojarzeń na Twój temat. Zjawisko to nazywane jest efektem aureoli.

Przykład aureoli:

,,Siedzi wyprostowana, pewnie ma wysokie poczucie własnej wartości.’’

Złe emocje, które (celowo bądź nie) wzbudziłeś w drugiej osobie przyczyniają się do powstania złych skojarzeń na Twój temat.

Przykład:

,,Jest ubrany cały na czarno, pewnie jest smutny- może ktoś mu zmarł’’

Komunikacja niewerbalna – co zrobić,

aby inni Cię polubili – ocena społeczeństwa.

Możecie zaprzeczyć, niedowierzać, nie zgadzać się. Jedno jest pewne, my jako społeczeństwo ocenialiśmy, oceniamy i będziemy oceniać, gdyż jest to wpisane w naszą naturę.

Odczytujemy znaki niewerbalne niczym słowa. Czasem robimy to nieświadomie.

Nie wierzę osobom, które twierdzą, że oduczyły się oceniania innych ludzi. Nie wierzę, gdyż równie dobrze mogą oni powiedzieć, że oduczyli się spać czy jeść.

W przeszłości, by przetrwać, człowiek pierwotny zmuszony był oceniać zagrożenie w ciągu paru sekund za pomocą zmysłów- węchu, wzroku, słuchu, dotyku. Od tego czasu niewiele się zmieniło. Chęć przetrwania naszego gatunku powoduje, iż w dalszym ciągu oceniamy środowisko za pomocą kilku chwil. Pozostaje nam to zaakceptować i nauczyć się robić na kimś dobre wrażenie.

Komunikacja niewerbalna- co zrobić,

aby inni Cię polubili – manipulacja czy nie? Oto jest pytanie.

Wywieranie wpływu na ludzi

 W wirze moralnych dylematów mogę tylko powiedzieć, że to czy kimś manipulujesz zależy od Twoich intencji. Jeżeli chcesz dzięki temu przekonać kogoś do podjęcia decyzji i wiesz, że w efekcie to mu zaszkodzi- bezsprzecznie jest to nieetyczne wykorzystywanie innych do osiągnięcia własnego celu- czyli manipulacja.

Jeżeli natomiast chcesz sprawić, by inni Cię polubili i nie niesie to za sobą żadnej szkody dla drugiej osoby- ciężko jest mówić o manipulacji.

 

Komunikacja niewerbalna – co zrobić,

aby inni Cię polubili – wskazówki.

 

  1. Co zrobić, aby inni Cię polubili – kontakt wzrokowy

O tym, by go stosować wiedzą niemal wszyscy. Pytanie brzmi czy tak robią?

Gdy w trakcie warsztatów informuję uczestnika, iż musi popracować nad kontaktem wzrokowym, wielokrotnie słyszę, że specjalnie nie patrzy komuś w oczy. W ten sposób łatwiej jest mu się skoncentrować i skupić na temacie (dlatego zawiesza wzrok np. na suficie).

W rzeczywistości rozmówca odczytuje taki sygnał jako ignorancję. Czuje się w ten sposób zlekceważony. Nie bez przyczyny- przecież dyskutant zamiast zwracać się do niego – mówi do sufitu. To bardzo drażni i zniechęca do dalszej rozmowy. Jeżeli masz problem z nawiązaniem kontaktu wzrokowego i nie robisz nic w kierunku, aby to naprawić, to ludzie mogą odbierać Cię jako osobę nieszczerą, bez kultury.

 

Komunikacja niewerbalna- co zrobić, aby inni Cię polubili.

Rada 1.

Nie unikaj kontaktu wzrokowego- skup się na rozmówcy.

  1. Co zrobić, aby inni Cię polubili – otwórz swoje serce

Ustaw się przodem do swojego rozmówcy tak, by Twoje serce skierowane było w jego stronę. Dzięki temu pokażesz, że jesteś pozytywnie nastawiony.

Serce jest metaforą życia, każde stworzenie broni go za wszelką cenę. Koty np. kładą się na plecach tylko wtedy, gdy czują się bezpieczne- pokazują swoje serce. Zwierzę, które czuje się zagrożone, bądź jest wrogo nastawione nigdy nie położy się na plecach.

To samo dotyczy ludzi:

Jeżeli nieświadomie odwrócisz się do rozmówcy plecami, bokiem, bądź skrzyżujesz ręce zasłaniając serce- w ten sposób pokażesz, że boisz się konfrontacji z drugą osobą.

 

Komunikacja niewerbalna – co zrobić, aby inni Cię polubili.

Rada 2.

Otwórz swoje serce- ustaw się klatką piersiową w kierunku rozmówcy.

  1. Co zrobić, aby inni Cię polubili – zostaw swoją twarz

Rozmawiasz z kimś i coś Cię nagle zaswędziało ? Na twarzy? Na nosie?

Nie drap się a jeżeli musisz, to zrób to dyskretnie.

Drapanie się po nosie (dotykanie nosa) świadczy o kłamstwie. Osoba widząca to zachowanie może być w stosunku do Ciebie mniej ufna.

To samo dotyczy ucha.

Nie poprawiaj także włosów, gdyż świadczy to o flircie.

 

Komunikacja niewerbalna- co zrobić, aby inni Cię polubili.

Rada 3.

Unikaj zbędnych, niekontrolowanych ruchów w okolicach twarzy.

  1.  Co zrobić, aby inni Cię polubili – nie odchylaj się do tyłu

Mój ulubiony punkt

Prowadząc warsztaty szybko wiem, kiedy uczestnik w trakcie odgrywania scenek denerwuje się, bądź stresuje. Świadczy o tym jego odchylona postawa do tyłu.

Pamiętaj, aby być nachylonym cały czas do swojego rozmówcy, nawet gdy Cię zirytuje, czy zaskoczy.

 

Komunikacja niewerbalna- co zrobić, aby inni Cię polubili.

Rada 4.

Nachylaj się w stronę rozmówcy.

  1. Co zrobić, aby inni Cię polubili – nie może zabraknąć uśmiechu.

Mimika twarzy jest bardzo ważnym elementem mowy niewerbalnej (może uda mi się w przyszłości opisać szerzej ten temat, jeżeli jesteś nim zainteresowany- napisz).

Naprawdę lubimy osoby, które się uśmiechają.

Pamiętam moją sesję zdjęciową z okazji ślubu. Było wtedy potwornie gorąco, jakieś 35st. Pełne słońce, makijaż spływał mi z twarzy jak Niagara. No cóż, należało uchwycić najważniejszą chwilę w moim życiu, więc przystąpiliśmy do sesji. Problem polegał na tym, że nie zdawałam sobie sprawy, iż moja mimika odzwierciedla złe samopoczucie spowodowane pogodą. Dlatego na każdym zdjęciu moja twarz z wyrazem grymasu sugeruje, że wyszłam za mąż za karę. Oglądający zdjęcia nie wiedzą przecież, że pogoda nie sprzyjała. Pomyślałam sobie wtedy- jeżeli zrobię taką minę, gdy poznam jakąś osobę, to pomyśli sobie, że jest to najgorszy dzień w moim życiu. Oj – tego bym nie chciała.

Komunikacja niewerbalna – co zrobić, aby inni Cię polubili.

Rada 5.

Uśmiechaj się nawet do nieznanych Ci osób.

 

 

Osoby, które zapisały się do naszego newslettera otrzymają darmowe materiały, w których zawarte będą ćwiczenie na kontrolowanie mimiki twarzy. Zainteresowany? Zapisz się już dziś J.

Komunikacja niewerbalna – czyli co zrobić, aby inni Cię polubili?

Podsumowując: jeżeli chcesz zrobić na swoim rozmówcy efekt wow, wystarczy przestrzegać tych kilku bajecznie prostych elementów. Być może te wszystkie informacje są dla Ciebie oczywiste, być może o nich wiesz. Pytanie brzmi: czy potrafisz kontrolować swoje ciało i stosować te wskazówki w praktyce? 😉