Najnowsze wpisy

Jak Zostać Przywódcą?

ewa-adeszkolenia

Jak zostać przywódcą XXI wieku?

Zainspirowana wczorajszym wykładem Mateusza Grzesiaka na temat nowego konceptu przywództwa w XXI wieku, postanowiłam odnieść się do tematu, i podać Wam kilka wskazówek, na temat tego, co robić aby zostać liderem.

Bardzo zainteresowało mnie to, że w Polsce przedsiębiorcy to nadal bardzo konserwatywni ludzie, często prowadzący biznesy rodzinne. I to, że jest to pokoleniowa firma to bardzo dobrze, bo tworzy się marka i historia. Natomiast to na co warto zwrócić uwagę, to to, ze świat się zmienia, potrzeby, wartości. To jest to, na co nie mamy większego wpływu i dzisiaj mamy już innego klienta, często z pokolenia Y właśnie, który kieruje się nieco innym pragnieniami niż ten z pokolenia X lub baby boomers – urodzony do 1964 roku. Zmienia się charakterystyka klienta. Co to oznacza? To znaczy, że prowadząc biznes z dziada pradziada, należy wprowadzić nowe koncepcje, przeformułować często grupę docelową i w końcu zajrzeć w zainteresowania pokolenia Y a za nie długo X. Mało tego, często będąc właścicielem firmy jest się liderem. Zarządza się grupą ludzi w jednym biznesie lub w kilku. Siłą rzeczy mamy miano przywódcy. Tylko teraz właśnie, czy jesteśmy tym na miarę XXI wieku?

Oto kilka podpowiedzi, co robić by nim zostać:

  • na pewno zamień arogancję na pewność siebie
  • twórz poczucie bezpieczeństwa zamiast iść w egocentryzm
  • nie osądzaj, nie poniżaj innych lecz wspieraj
  • świadomie się komunikuj zamiast racjonalizować
  • wytrwale dąż do celu zamiast się kierować chorą ambicją
  • bądź świadomy swej wartości zamiast wywyższać się i być narcyzem
  • wreszcie nie dominuj i nie rywalizuj tylko bądź przywódcą, inspiruj.
    Może tego nie jest dużo, a może bardzo wiele.  Sprawdzaj na bieżąco, obserwuj.  Jeśli chcesz pociągać tłumy, być podziwiany, doceniony, słuchany to wykształć w  sobie te umiejętności i pokaż jak być przywódcą XXI wieku.