Najnowsze wpisy

Jaka powinna być Twoja prezentacja

Prezentacja

Jaka powinna być Twoja prezentacja

Co powinna zawierać prezentacja? Czy ważne aby porywała, zachęcała do zakupu Twojej usługi czy produktu? Jaką ma mieć wartość? Tak naprawdę to Ty powinieneś wiedzieć jaki jest cel Twojego wystąpienia.Jeśli wiesz o co Ci chodzi i po co występujesz, Twoją prelekcja będzie konkretna i przyniesie zamierzone korzyści Tobie i Twoim odbiorcom. Miej swój cel przed oczyma, tak żeby cokolwiek zrobisz lub powiesz było z nim związane.
Następnie ułóż plan swojej prelekcji i dostosuj go do czasu, który masz. Wpleć swoją historię na początku lub w środku.

Prezentacja niech jest prawdziwa, jak już masz ją przygotowaną:

Pomyśl o pierwszym wrażeniu jakie wywrzesz na publiczności i co na nie wpływa. Wygląd, ubiór dostosuj do swoich odbiorców. Załóż coś co nie stworzy dystansu.
Zadbaj o uśmiech, dobre nastawienie, pokaż odbiorcom, iż cieszysz się z tego, że przyszli Cię posłuchać. Bądź otwarty, spokojny, płynnie gestykuluj aby ruchy były spójne z tym co mówisz.
Zatroszcz się o swój głos, nieco go obniż by wskazywał na to, że jesteś osobą pewną siebie i swojego produktu. Bądź wypoczęty i pełny entuzjazmu.

Osobowość mówcy

Jeśli wolisz się poruszać bo taki masz temperament, to przejdź się po scenie, podejdź do publiczności i powiedz lub pokaż rekwizyt. Natomiast jeśli zaś Twoja osobowość jest introwertyczna to możesz przemawiać stojąc, nieco tylko gestykulując. Pamiętaj jednak aby dodać uśmiech i nieco charyzmy aby nie było zbyt monotonnie. Ważne jednak jest abyś pozostał sobą w zgodzie ze swoim temperamentem.

Występując pamiętaj o tym, że różnymi zmysłami odbieramy świat. Zadbaj więc o to aby zaspokoić wzrokowca, słuchowca i kinestetyka. Mów więc ciekawie i konkretnie, miej slajd z filmem lub grafiką, zaprezentuj rysunki na flipczarcie i zadawaj pytania do publiczności lub zrób burze mózgów czy ćwiczenie. To niezbędne aby dotrzeć odpowiednim kanałem do każdego zmysłowca.

Profesjonalna prezentacja

Profesjonalna prezentacja powinna zawierać wstęp, konkretny środek czyli cel prelekcji i zakończenie. Podsumuj więc na koniec swoje wystąpienie i zostaw kontakt do siebie czy Twojej firmy. Niech publiczność to otrzyma. Nie ma nic gorszego niż proszący się goście o Twoje wizytówki czy adres witryny.
Jeśli zaplanowałeś teraz czas na pytania od słuchaczy to zaproś ich do tego i odpowiedź na nie krótko i treściwie.

Jeśli chcesz się dobrze przygotować do swojej prezentacji to zapraszamy. U nas dowiesz się jak wiele czynników na to wpływa.

Powodzenia !!!

E

Ofertę szkolenia z wystąpień publicznych znajdziesz tu:

Jak cię widzą, tak cię piszą – szkolenie z wystąpień publicznych