Najnowsze wpisy

Szybka lekcja asertywności – komunikat Ja

Komunikacja jest najczęściej rozumiana jako przekazywanie wiadomości pomiędzy nadawcą a odbiorcą.  Jest jedną z ważniejszych i bardzo przydających się umiejętności w życiu. Zanim opiszę narzędzie, które pomoże Ci ulepszyć komunikację z drugą osobą, zastanów się przez chwilę  jak często niewinna rozmowa potrafi się przerodzić w prawdziwą kłótnię?  Albo ile razy czułeś frustracje, ponieważ nie powiedziałeś o tym co tak naprawdę Cię gryzie. Zapewne były w Twoim życiu takie sytuacje, gdy po sprzeczce, zadawałeś sobie pytanie: „dlaczego sprawy przybrały taki obrót?”. Ktoś źle zinterpretował Twoje słowa, a  przecież nie o to Ci chodziło? Rozwiązaniem prowadzącym do wzajemnego zrozumienia jest  asertywny komunikat JA.

Jak zbudować komunikat Ja i po co go używać?

  • Wskaż na konkretne uczucia w danej chwili (jestem zły, smutny, zdenerwowany, jest mi przykro, czuje się niepewnie…)
  • Przedstaw konkretne zachowanie drugiej osoby, które wywołało w nas wcześniejsze emocje.
  • Opisz, jaki wpływ (konsekwencje) ma dla Ciebie przedstawione wcześniej zachowanie, dlaczego wywołuje ono opisane emocje.

Wyraź jasno swe prośby i oczekiwania.

Przykładowo:

  • Jestem zła, kiedy muszę prosić Cię 3 razy, abyś się ubrał , ponieważ to opóźnia nasze wyjście z domu. Chciałbym, żebyś, reagował na moje prośby.
  • Jestem zaniepokojony, kiedy nie dostarczasz raportu w wyznaczonym terminie, ponieważ nie mogę zrobić zestawienia na czas dla szefa, oczekuje, że następnym razem oddasz report w terminie.

Komunikat Ja pozwala na  wyrażenie  uczuć i oczekiwań w stosunku do drugiej osoby, które nie są raniące i nie godzą w żaden sposób w poczucie własnej wartości rozmówcy. Stosowanie komunikatu Ja w życiu codziennym i zawodowym da Ci większy wgląd w  siebie oraz pozwoli zrozumieć lepiej drugą osobę.  Ta umiejętność poprawi jakość relacji i przede wszystkim daje możliwość zmiany zachowania rozmówcy. Używanie takiego komunikatu może na początku okazać się zadaniem nieprostym, ale Komunikat Ja to zdolność, którą możesz w sobie wyćwiczyć i cieszyć się jej efektami. Podczas naszych szkoleń prowadzimy trening asertywności, który jest świetną okazją do przećwiczenia skutecznego wyrażania własnego zdania w sposób jednoznaczny, lecz nieagresywny. Biorąc udział w warsztatach Adeszkolenia, nauczysz się konstruktywnie wyrażać swoje emocje. W czasie szkolenia przećwiczysz mechanizmy zachowań oraz komunikat Ja w sytuacjach trudnych i konfliktowych, dzięki którym będziesz potrafił w przyszłości obronić swoje stanowisko na polu prywatnym, ale również zawodowym. Dowiesz się także jak poradzić sobie z manipulacją i agresywną postawą innych.

Jesteś zainteresowany  szkoleniem? Masz dodatkowe pytania? Zapraszamy do kontaktu z nami!

E-mail: [email protected]
Tel: 514 169 249

Karolina Pasiut