Najnowsze wpisy

Networking – skuteczne zasady. Autor Ewa Kasprzak

networking

Networking – kilka sztywnych zasad na dziś.

Piszę o tym, gdyż często uczestniczę w tego typu spotkaniach. I bardzo chętnie idę na takie wydarzenie. No właśnie. Tylko co chce osiągnąć idąc na takie spotkanie. Muszę się dobrze zastanowić po co tam się wybieram. Jeśli jest to dla mnie nowe doświadczenie to oczywiście na początku chcę podpatrzeć jak to robią inni, natomiast gdy jest to już mój kolejny networking to inwestując czas, energię i pieniądze, wskazane by wiedzieć co mi da pójście tam.

Z mojego doświadczenia:

1. Idąc na konferencję networkingową pamiętaj o tym jaki masz cel. Zapytaj siebie, kogo ja chcę tam spotkać i po co? Może chcę nawiązać z kimś współpracę lub spotkać potencjalnych klientów. Może inwestorów. A może chcę tylko doświadczyć tego rodzaju wydarzenia. Może spotkam kogoś z kim umówię się na kawę?

2. Zabierz ze sobą obowiązkowo wizytówki. Tam są informacje o tym, czym się zajmujesz, gdzie się mieścisz czyli gdzie jest Twoja siedziba. Jest zazwyczaj Twoja witryna i kontakt do Ciebie. To Ty i Twój biznes.
Często na networkingu słyszę: ” oj zapomniałem wizytówki ” lub ” właśnie mi się skończyły”. Hmm, no ok może tak się zdarzyć, nie ukrywam, ale staraj się aby do tego nie doszło inaczej po co iść na networking? Aby pisać na poszarpanej kartce swój nr telefonu i mieć nadzieję, że ktoś nas zapamięta lub odwrotnie, że Ty zapamiętasz czym dana osoba się zajmowała?
Z mojego doświadczenia wynika, że nie zapamiętasz ani Ty ani ona. Mało tego, często nawet na istniejących wizytówkach coś się zapisuje, np. po co zadzwonić do danej osoby lub bliżej się określa jakie ona ma potrzeby, kogo szuka lub czym się zajmuje. Lepiej to zapisać na wizytówce, niż na kawałku kartki. Przygotuj więc się pod tym względem do spotkania networkingowego.

3. Jeśli Ty otrzymałeś wizytówki i zapisałeś coś na nich czy nie, to teraz włóż je do swojego wizytownika i następnego dnia, maksymalnie dnia trzeciego oddzwoń do tych osób. To jest tzw. ciepły kontakt kiedy osoba, do której dzwonisz doskonale Cię kojarzy. Nie czekaj aż ona zadzwoni do Ciebie. Bo może nie zadzwonić. Poszedłeś na networking w jakimś celu. Pamiętaj. Oddzwoń i umów się na spotkanie biznesowe. Może nie dokonasz od razu sprzedaży swoich usług, ale zbudujesz relację, może uzyskasz inne kontakty biznesowe od tej osoby albo sam od niej coś kupisz. Może zadziać się wiele. Zrób to najlepiej do 48 godzin, na emocjach. Dlaczego? Bo z sama wiem, że jeśli dzwoni się po kilku tygodniach bywa czasem tak, że dana osoba już nas nie pamięta lub my ją słabo kojarzymy. To działa na niekorzyść. A to nie o to chodzi.
Dzwoń, a jeśli masz opór zadzwonić zapraszamy do nas, chętnie pomożemy w przełamaniu oporu do rozmów telefonicznych.

Powodzenia!!!
E