Najnowsze wpisy

Jak być dobrym sprzedawcą?

Jak być dobrym sprzedawcą?

To pytanie na które nie ma prostej i jednoznacznej odpowiedzi. Może to wbrew opinii wielu z Was, ale w dzisiejszych czasach każdy z nas jest sprzedawcą. Wcale nie musisz bezpośrednio rozmawiać z klientem, reklamując swój produkt aby nazwać się sprzedawcą. Jeśli czasem przekonujesz swoich znajomych do nowego pomysłu, ulepszenia czy innowacyjnego podejścia do sprawy albo jako rodzic czy nauczyciel nakłaniasz dzieci do nauki i poznawania nowych rzeczy to TAK – jesteś SPRZEDAWCĄ. Pamiętaj, że produktem nie musi być dobro materialne ale przede wszystkim może to być pomysł, walor intelektualny czy Twoje umiejętności manualne. Idąc tym tokiem myślenia, warto pamiętać o pewnych punktach które pomogą nam sprzedać nasz „produkt”:

  1. Znajomość produktu czy usługi – pamiętajmy aby znać doskonale wszystkie właściwości i cechy naszego produktu.
  2. Bądź zawsze przygotowany indywidualnie do rozmowy – jeśli nie jesteś Wilkiem sprzedaży, który każdego potrafi przekonać do swoich racji, nie martw się. Przemyśl i przećwicz co chcesz powiedzieć – to na pewno doda Ci pewności siebie. Dobrze znać swojego klienta – zrób research w sieci – znajomość problemów Twojego Klienta sprawi, że nie będzie się On czuł anonimowo.
  3. Podczas rozmowy słuchaj klienta i odbieraj wszystkie bodźce. Nie bój się zapytać Klienta jakie są jego potrzeby, na co kładzie nacisk a czego się obawia.
  4. Nie zapomnij o przedstawieniu korzyści które klient może mieć jeśli zdecyduje się na nasz produkt.
  5. Ważnym elementem każdej rozmowy biznesowej, o którym często zapominamy, to podsumowanie. Usystematyzuj wszystkie założenia Twojej oferty i ustal kolejne kroki w działaniu – zaproponuj datę czy godzinę kolejnej rozmowy i spotkania.

Wielu z nas uważa, że nie są dobrymi sprzedawcami bo nasze cechy charakteru nam to nie pozwalają. To podejście jest bardzo mylne. Dobry sprzedawca to nie tylko dobry mówca, to człowiek który potrafi słuchać i reagować na bodźce klienta. Skuteczności w sprzedaży można się nauczyć – pozwól sobie pomóc poprzez Nasze Szkolenia. Czasem wystarczy jedynie otworzyć się na wiedzę i doświadczenie innych aby osiągnąć swoje cele i być usatysfakcjonowanym ze swoich osiągnięć.

Karolina Pasiut